2024 Antistigma tevékenység

2024.12.31.

Éves beszámoló

ANTISTIGMA díjak - 2024. (Szabóné Streit Zsófia beszámolója)

Kéri Péter

Életműdíjat kapott tőlünk elismerésül hosszú évek óta végzett munkásságáért a mentális egészségügy területén. Különböző pozíciókban, szervezeteknél és projekteken dolgozott, mindig az érintettek érdekeit képviselve és a közösségi szempontokat előtérbe helyezve. Rendszeres résztvevője volt nemzetközi konferenciáknak és szakmai fórumoknak, ezáltal lehetősége nyílt a magyarországi tapasztalatokat és perspektívákat megismerni és képviselni a nemzetközi színtéren. Az Ébredések Alapítványnál kezdve 2020-ban, Péter sorstárs segítőként kezdte pályafutását, majd 2022-ben már kommunikációs vezetőként tevékenykedett az alapítványnál. Fontos feladatként tekintett a sorstárs segítői országos hálózat kiépítésére, valamint az érintettek megjelenésének és érdekeinek központba helyezésére a hazai és nemzetközi platformokon. A GAMIAN-Europe szervezetben is meghatározó szerepet vállalt, hiszen elnöki pozíciót tölt be. Ezen kívül tagja az Európai Pszichiátriai Társaság Vezetőbizottságának is. Tevékenysége során kiemelten foglalkozott az online digital-mental-health eszközök fejlesztésével, valamint a mentális egészségügy transzparenciájának és abban résztvevők értő kommunikációjának és működésének hangsúlyozásával. A felepules.org oldal fenntartásában, kivitelezésében és koordinálásában is résztvesz. Emellett oktatásokat, tananyagfejlesztéseket, szupervíziókat és szakmai tréningek vezetését vállalja, valamint konzultációs feladatokat lát el. Résztvesz nemzetközi kutatásokban, együttműködésekben és publikációkban, valamint hozzájárul a döntéshozatali folyamatok páciens központúvá tételéhez. Kéri Péter számos szakmai előadást és publikációt tartott a mentális egészségügy területén. Többek között a Charter for the rights for treatment and care of people living with Schizophrenia című kiadvány szerzője is. A RECALL kártya megalkotójaként hozzájárul a közösségben rejlő valós emlékek felidézéséhez, ezáltal segítve a memóriafejlesztést. A pszichiátriai világszövetség konferenciáján is résztvett poszterrel, amely a pandémia idején a közösségi pszichiátriai értékek fenntartását szolgálta online sorstárs segítői csoportok révén. Teljesítménye elismeréseként számos meghívást kapott nemzetközi konferenciákra és webináriumokra, ahol továbbadhatta tudását és tapasztalatait. Kéri Péter életműdíját az érdemei, hosszú éveken át tartó munkája és elkötelezettsége alapján kapja, amelyek révén hozzájárult a mentális egészségügy területén elért fejlődéshez és az érintettek érdekeinek képviseletéhez. Az elmúlt évben végzett munkája nemzetközi és hazai szinten egyaránt hozzájárult a mentális egészségügyi ellátás fejlesztéséhez, a stigma elleni küzdelemhez, valamint a tapasztalati szakértők és a páciensek aktív szerepvállalásának előmozdításához. 



Surányi Judit rendező (Rehab Critical Mass), Báder Richárd, Nagy Zsolt, Tóth Károly, Tunyogi Imre szereplők és munkatársaik.  A Nyomik c. film alkotói.
Holló Bettina Prima Primissima díjas újságíró:  A mentális problémákról és más lelki zavarokról szóló sorozata az INDEXen jelent meg és egy önálló kötetként is kiadásra került. Ebben Szabóné Streit Zsófia is interjúalany volt.

Következő díjazottunk: Balázs, aki nem vállalta a saját nevét, mert érzékeny és intim dologról adott interjút. Balázsnak nehéz élete volt a gyerekotthonban, ahol szexuális abúzus áldozata lett.  A cikk bemutatja a fiatal áldozatok szenvedését és azok következményeit. Balázs azt is kifejti, hogy 1990-ben V. János ügye már nyilvános volt, és hogy az elhallgatás mélyebb kérdéseket vetett fel a társadalom részéről. A cikk említi továbbá, hogy Balázs éles kritikával illette a hatalmi rendszer történelmének ezt a fejezetét, amelyben az áldozatokat gyakran elhallgattatták vagy elnyomták. Balázs kiemeli, hogy az áldozatoknak szükség van igazságra és jóvátételre, és hogy a társadalomnak kötelessége megvizsgálni az ilyen bűncselekmények hátterét és következményeit.  Megszólalt V. János egyik korai áldozata: „Már 1990-ben is nyílt titok volt”.

ANTISTIGMA levelezőlista és hírlevelek: Az antistigma hírlevélről kb 60 cikket küldött ki Szabóné Streit Zsófia. A Nyitnikék honlapot továbbra is karbantartja.

A Felépülés.org felületen számos konzultációra került sor.

Havi 3-4 medikusgyakorlaton minden alkalommal. 3-6 tapasztalati szakértő vesz részt az oktatásban a közösségi pszichiátriáról. Pályázati forrásból ezt a tevékenységet többféle szakember képzésében bővíteni tudtuk, tudjuk 2024-25-ben.
Közülük is kiemelkedik Gallai István tapasztalati szakértő tevékenysége 2024-ben:

Az Èbredèsek Alapitvanynàl a medikus hallgatók kèpzèsèben vettem rèszt, rendszeressèggel.
2024.03.27.: Medikusok Bodrogi Doktornővel addiktológiai témában érzékenyítés.
2024.04.15.: SE diplomás ápolóknak érzékenyítés Ács Andrea meghívására. Angolul.
2024. 05.08.: Nagy cégek HR munkatársainak érzékenyítése Harangozó Doktornővel a Magyar Tudósok körútján.
2024.05.09.: Izraeli szociális munkás hallgatók érzékenyítése az Ébredések Alapítványnál
2024.05.22.: Közösségi Pszichiátriai Konferencia az ELTE-n. Milánói csapatépítő utunkról, ahol 8 sorstárs volt, s hálásak vagyunk.
2024.05.27.: Debrecen, Baptista Szeretetszolgálat meghívására érzékenyítés Gecse Andreával és Harangozó Doktornővel.
2024.06.24.: Ökörítfülpösi szakemberek érzékenyítése zoom-on Harangozó Doktornővel
2024.08.29.: Forrásház – orvosok, eü dolgozók tájékoztatása HH csoportokról, érzékenyítés
2024.09.20.: Tallér Zsófi (Debreceni Egyetem)  kutatáshoz interjút vett fel
2024.10.15.: SE diplomás ápolóknak érzékenyítése angolul Ács Andreával
2024.10.22.: SE diplomás ápolóknak érzékenyítése magyarul Ács Andreával
2024.10.31.: Jászberény – Baptista Szeretetszolgálat Konferencia, érzékenyítés Puskásné Imre Boglárkával
2024.11.22.: Debrecen – Pszichológus hallgatók érzékenyítése a Magatartástudományi Intézetben Szatmári Éva Doktornővel, Vinnai Zitával, Gallai Istvánnal és Péter Laurával
2024.12.04.: ELTE Szociális munkás hallgatók érzékenyítése Molnár Katával az Ébredések Alapítványnál
Gecse Andi

2024 evben a következő helyen érzékenyitett. Dr Ács Andrea SOTE ápolóhallgató képzésben, mind angol nyelvű mind magyar nyelvű hallgatók, felépüléstörténet és megküzdési technikák a pszichiátriai érintettségemmel, valamint relapszus prevenciós (visszaesès megelôzès) és tünetei monitorozása es felismerese valamint azokkal való megküzdés volt a tèmakör. Ugyanezekben a tèmàkban volt a SOTE Balassa utcai Klinikán Vàrszegi  Ágnes Ápolási Igazgatónál aki az Vèdônô hallgatoi kepzesben kérte menjen èrzèkenyíteni.Valamint az Èbredèsek Alapitvanynàl a medikus hallgatók kèpzèsèben vettem rèszt, rendszeressèggel.  
Kéri Péter antistigma tevékenysége részletesen:

Éves beszámoló a mentális egészségügy fejlesztéséért és a stigma elleni küzdelemért végzett munkáról (összefoglaló)

Az elmúlt évben végzett munkám nemzetközi és hazai szinten egyaránt hozzájárult a mentális egészségügyi ellátás fejlesztéséhez, a stigma elleni küzdelemhez, valamint a tapasztalati szakértők és a páciensek aktív szerepvállalásának előmozdításához.


Nemzetközi szerepvállalás és szakmai tevékenységek

1. Globális szakpolitikai és kutatási együttműködések

  • The Economist Impact tanácsadói szerep

    • Felkérést kaptam a Kogníció és a Skizofrénia diagnosztikai kérdéseiben való tanácsadásra, amely hozzájárult a kutatási és terápiás stratégiák finomhangolásához.
    • Ennek eredményeként Genfben a WHO Health Summit-ján előadóként szerepeltem, ahol a világ egészségpolitikusaival oszthattam meg a mentális egészségügyi ellátás nehézségeit és a traumák "csendben tartatásának" hatásait.
  • International Brain Research Organisation (IBRO) felkérése

    • A tapasztalati szakértelem kutatási integrálásának reformjára kértek fel, ahol 11 alacsony és közepes jövedelmű ország kutatóit avattam be a páciensintegráció lehetőségeibe.
  • WHO Mosaic Toolkit fejlesztésében való részvétel

    • A WHO által kidolgozott eszköztár létrehozásában dolgoztam, amely a mentális egészségügyi közösségi ellátás fejlesztésére irányul.
  • GAMIAN-Europe elnökeként végzett munka

    • Minden nemzetközi kutatásba bevontam magyar sorstársaimat, és ezek a kutatások ma is folynak.
    • Az EU és egyéb szakpolitikai döntéshozatali folyamatokban a páciensek valódi bevonását szorgalmaztam, és többször is felszólalhattam az Európai Parlamentben.
    • Máltai Szeretetszolgálat, a GAMIAN-Europe és a sorstárs közösségek együttműködését kezdeményeztem, amelyből EU-s projekt lett.
  • Európai Pszichiátriai Társaság (EPA) vezetőbizottsági szerep

    • A pszichiátriai ellátás kényszerítésmentes megközelítéséről adtam elő nemzetközi fórumokon.
    • Felismertem és hangsúlyoztam a tapasztalati szakértők szerepének növelését a közösségi ellátásban és a stigmaellenes küzdelemben.
  • Európai Brain Council elnökségi szerep és a "Presidents' Dinner" részvétel

    • Az elnökségi tagok között egyike voltam annak a 15 vezetőnek, akiket Brüsszelbe hívtak össze, hogy a mentális és neurobetegségekkel kapcsolatos szakpolitikai döntésekről egyeztessenek.

2. Tudományos és szakmai konferenciákon való részvétel

  • Előadóként szerepeltem több neves konferencián:

    • Brain Innovation Days (Brüsszel) – A légzés és a mentális egészség kapcsolatáról tartottam előadást.
    • ECNP konferencia (Milánó) – Plenáris ülésen tartottam előadást a pszichózis és a kogníció kapcsolatáról.
    • EPA éves konferencia (Budapest) –  a kényszerítésmentes pszichiátria jövőjéről beszéltem. (Mely előadást a WebMD is méltatott)
  • Két globális gyógyszeripari páciensbevonási projektben dolgoztam

    • A páciensek bevonásának jövőjéről tartottam előadást szakembereknek, különösen az etikus és hatékony részvétel biztosítása érdekében.

3. Művészeti és közösségi programok szervezése

  • A Vibrant Mind vándorkiállítás házigazdája voltam több országban
    • Belgium, Nagy-Britannia és Budapest helyszínein is a világ első művészeti kurátorok által „szelektált” mentális egészség fókuszú kiállítását mutattam be, nyithattam meg.

Hazai szakmai és közösségi tevékenységek

4. Mentális egészségügyi hálózatépítés és szervezeti együttműködések

  • Megerősítettem a kapcsolatokat hazai mentálhigiénés szervezetekkel, például az ADHD Magyarországgal és a BEMOSZ-szal (Betegek Magyarországi Szervezete).
  • Sorstárs segítőknek heti mentor meetingeket szerveztem, hogy támogassam a közösségi ellátás fejlődését.

5. A közösségi ellátás fejlesztése és érzékenyítés

  • Fedélnélkülieknek Recall kártya foglalkozásokat tartottam, elősegítve az önreflexiót és a közösségi támogatás megélését.
  • A Magyar Pszichiátriai Társaság éves konferenciáján először kértek fel előadásra egy páciens múltú előadót – a kliensintegráció témájában.
  • Három alkalommal voltam házigazdája a Könnyebb Közösen 16 órás hétvégének, amely szülőknek biztosított emberi és szakmai segítséget.

6. Egyetemi és szakmai képzési programokban való részvétel

  • Az Ébredések Alapítvány és a Semmelweis Egyetem közötti tárgyalásokban sorstársi képviselőként vettem részt.
  • Mentális egészséggel kapcsolatos érzékenyítéseket tartottam egyetemi hallgatóknak több országból az alapítvány helyszínén.

7. Díjak és elismerések

  • Antistigma Életműdíjat kaptam a Közösségi Konferencián, amelyhez egy előadás és két workshop is kapcsolódott.

Összegzés és jövőbeli irányok

Az elmúlt év során végzett munkám globális és hazai szinten egyaránt hozzájárult a mentális egészségügyi ellátás fejlődéséhez, a stigma csökkentéséhez és a tapasztalati szakértelem szerepének erősítéséhez.

A következő időszakban is azon fogok dolgozni, hogy a mentális betegséggel élők ne csak „címkeként”, hanem aktív és kompetens szereplőkként legyenek jelen a társadalomban és az egészségügyben.

Készítette:

Kéri Péter
Tapasztalati szakértő,
GAMIAN-Europe elnök

vissza